Decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej określana mianem "Cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata
Decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej określana mianem "Cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.
By szczycić się tą wielką wygraną, co roku Starostwo Powiatowe w Wołominie przygotowuje fascynujące widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów w uzbrojeniu i umundurowaniu z tamtego okresu. Była nowa dramaturgia, nowy dynamiczny scenariusz; wystrzały, efekty pirotechniczne, pojedynki, pokazy walk ułańskich - na szable i lance, terkot karabinów maszynowych, ewakuowano rannych, a bohaterską śmierć poniósł ks. kapelan Ignacy Skorupka.
„To był historyczny majstersztyk. Warto pielęgnować i przekazywać wiedzę o wielkich narodowych zwycięstwach. Scenariusz napisała historia – a my pokazujemy widzom jak i dlaczego Polacy potrafili wznieść się na wyżyny męstwa i dowódczej mądrości” – mówił Piotr Uściński, starosta wołomiński.
Uroczystości rozpoczęły się przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć księdza Ignacego Skorupki: 14 sierpnia Apelem Poległych a następnego dnia o godz. 10 modlitwą.
Częścią obchodów było odsłonięcie i poświęcenie tablicy „Pamięci Polskich Oficerów walczących w Bitwie Warszawskiej 1920 r. zamordowanych przez Rosjan w 1940 r.” oraz popiersi: gen. Andrzeja Błasika i gen. abp. prawosławnego Mirona Chodakowskiego.
Patriotyczny charakter 94. Rocznicy „Cudu nad Wisłą” podkreśliła uroczysta Msza Święta w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Henryka Hosera.
Po Mszy św. ksiądz Dziekan Jan Andrzejewski i Starosta Wołomiński dziękowali wszystkim organizatorom. Piotr Uściński wręczył, obecnemu na uroczystościach w Ossowie, profesorowi Bogdanowi Chazanowi pisemne uznanie za walkę o poszanowanie podstawowych praw człowieka oraz za pracę włożoną w ochronę życia.
„Chciałbym wyrazić podziękowanie Radzie Powiatu Wołomińskiego za uchwałę, w której poparła moje starania o ochronę życia (…) – powiedział prof. Chazan. Wyraził też przekonanie, że jego współpracownicy ze Szpitala Świętej Rodziny, będą również w przyszłości bronić ludzkiego życia.
Następnie w imieniu Kapituły „Krzyża Księdza Kapelana Ignacego Skorupki Bóg, Honor, Ojczyzna” starosta wołomiński wraz z burmistrzem Wołomina uhonorowali Księdza Arcybiskupa statuetką w dowód uznania za walkę o wartości podstawowe.
„Krzyż Księdza Kapelana Ignacego Skorupki to szczególne wyróżnienie –podkreślał Piotr Uściński. Ten bohater bitwy warszawskiej wykazał się wielką odwagą i niezłomnością w wyznawaniu swych ideałów. Z krzyżem w ręku przerwał najazd wojsk bolszewickich. Dziś, podobnie jak 94 lata temu Ksiądz Ignacy Skorupka, Ksiądz Arcybiskup dzięki swojej odwadze stanął w obronie wartości rodziny oraz stanowczo przeciwstawił się destrukcyjnym ideologiom i „cywilizacji śmierci”, chroniąc w szczególności życie dzieci nienarodzonych.
Po eucharystii odbył się Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej i złożenie wieńców na cmentarzu poległych.
Dla odwiedzających Ossów czekała prawdziwa moc atrakcji.
Zaraz po rekonstrukcji odbyły się XV Zawody Militari o Szablę Starosty Wołomińskiego i Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu, bieg dziecięcy, festyn letni, koncerty i pokaz sztucznych ogni.
W biegu dziecięcym „Cud nad Wisłą” frekwencja dopisała – wśród zwycięzców znaleźli się mi.in.: Dzwonkowska Natalia i Rudowski Karol (kat. do 15lat).
Nie zabrakło również słów podziękowania od wicestarosty Konrada Rytla dla osób zaangażowanych w organizację biegu.
Po festynie i koncertach, starostwo wołomińskie i Wojskowy Instytut techniczny Uzbrojenia w Zielonce po raz trzeci zaprosili na mega-pokaz sztucznych ogni na najwyższym poziomie. To niezwykła atrakcja i niesamowite doznania – mówili uczestnicy pokazu.
Kolejny dzień - sobota upłynęła w Ossowie pod znakiem wydarzeń podkreślając historyczne związki Polaków i Amerykanów. Odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona ochotnikom Eskadry Kościuszkowskiej, służącym w czasie wojny w 1920 r., otwarto wystawę poświęconą płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. "Ryszard Kukliński - Polska Samotna Misja". Na uroczystość przybyli mi.in.: ambasador USA Stephen D. Mull, Karolina Kaczorowska wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Ewa Błasik wdowa po generale, pilocie Andrzeju Błasiku, Dowódcy Sił Powietrznych, oraz przedstawiciele 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, która kontynuuje tradycje kościuszkowców.
Specjalne podziękowanie na ręce Tadeusza Deszkiewicza, odpowiedzialnego za organizację American Day w Ossowie przesłał ambasador Stephen D. Mull „Panie Tadeuszu, serdecznie dziękuję Panu, Panu Burmistrzowi, i wszystkim mieszkańcom Wołomina i Ossowa za wspaniały wzruszający dzień, który zawsze będę pamiętał. Niech żyje Polsko-Amerykańska przyjaźń!”
Wśród sobotnich atrakcji, na które zapraszał burmistrz Wołomina Ryszard Madziar - w ramach przedsięwzięcia "American Day" – odbyły się m.in.: pokaz american football (Warsaw Eagles), Bellarto cheerleaders i potańcówka w rytmie Country.
Obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończyły się w niedzielę rozstrzygnięciem XIV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich.
CUD NAD WISŁĄ. BITWA WARSZAWSKA 1920 ROKU – 94 lata temu w Powiecie Wołomińskim uratowano Europę przed bolszewizmem.
W organizację uroczystości, ufundowanie nagród, włączyło się wiele firm, instytucji i wolontariuszy. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Widzom za przybycie i gromkie brawa
ZAPRASZAMY ZA ROK.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły:
TVP Historia, Tygodnik Idziemy, Tygodnik wSieci; miesięcznik wSieci Historii; Radio Warszawa, portal wPolityce.pl; Radio Fama 94,7 FM; Moja Gazeta Regionalna; fakty.wwl, portal My Wołomin – Moje Miasto, Życie Powiatu na Mazowszu, wiadomości.pw; Kurier W; PATRIA, netkonkret.pl, Prawy.pl
18 sierpnia 2014
Obchody 2014