do treści do menuA+ wielkość tekstu Dostępna strona
facebook.com youtube.com

Program obchodów w Ossowie

Na uroczyste obchody 93. Rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej "Cudu nad Wisłą" w Ossowie - zapraszają organizatorzy

Na uroczyste obchody 93. Rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą” w Ossowie - zapraszają organizatorzy - Starosta Wołomiński, Burmistrzowie Wołomina, Kobyłki, Zielonki oraz Parafia p.w. Św. Trójcy w Kobyłce i Instytucja Kultury "Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku". 15 sierpnia - to uroczysta Msza św., rekonstrukcja bitwy, gra terenowa, międzynarodowy półmaraton i bieg dziecięcy oraz popołudniowy festyn

Widowisko plenerowe - Polacy zatrzymają najazd bolszewickiej armii na Europę 
Szykuje się niepowtarzalne wydarzenie - żywa lekcja historii i patriotycznego wychowania. 15. sierpnia w Ossowie pod Wołominem będzie można zobaczyć widowisko plenerowe - rekonstrukcję zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. To kilkuset rekonstruktorów w umundurowaniu z epoki, wiele efektów pirotechnicznych i bohaterska śmierć księdza kapelana Ignacego Skorupki - żołnierza w sutannie” – mówi Piotr Uściński, Starosta Wołomiński. 


„Przed 93. laty Polacy, krótko po odzyskaniu niepodległości, zatrzymali najazd bolszewickiej armii na całą Europę. To niesamowite historyczne wydarzenie, wręcz wojskowy majstersztyk. Warto pielęgnować i przekazywać wiedzę o wielkich narodowych zwycięstwach. W Ossowie czcimy jedno z nich, 18. przełomową bitwę w dziejach świata” – podkreśla Uściński. 


Scenariusz napisała historia – a my pokażemy widzom jak i dlaczego Polacy potrafili wznieść się na wyżyny męstwa i dowódczej mądrości. Serdecznie zapraszam całe rodziny do odwiedzenia Powiatu Wołomińskiego, do Ossowa” – zachęca Piotr Uściński, Starosta Wołomiński. 


W powiecie wołomińskim rozegrała się jedna z najważniejszych bitew świata, o której mówi się "Cud nad Wisłą". W 1920 roku na przedpolach Warszawy, w Ossowie i Radzyminie, zgaszono płomień bolszewickiej rewolucji. Dzięki zwycięstwu Rzeczpospolita Polska zachowała świeżo odzyskaną niepodległość. By szczycić się tą wielką wygraną, co roku Starostwo Powiatowe w Wołominie przygotowuje fascynujące widowisko plenerowe - Rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920r. z udziałem wielu historycznie umundurowanych i wyposażonych polskich obrońców oraz bolszewickich agresorów. Będzie nowa dramaturgia, nowy dynamiczny scenariusz. Jedno pozostanie niezmienne – bitwa, podobnie jak niemal przed wiekiem, zakończy się wielkim zwycięstwem Polaków. 15 sierpnia br. od godz. 13.45 tysiące widzów będzie z zapartym tchem śledziło te dziejowe wydarzenia odtworzone na najsłynniejszym amfiteatrze tej wojny polsko-radzieckiej. 


Uroczysta Msza Święta. Apel Poległych. 
Patriotyczny charakter 93. rocznicy „Cudu nad Wisłą” podkreśli uroczysta Msza Święta o godz. 11.00 w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana przez ks. Arcybiskupa Henryka Hosera. O 13.00 Apel Poległychw Bitwie Warszawskiej 1920 r. i złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych. 


Fascynujące wydarzenia. Patriotyzm. Wspólnota. 
To niesamowite dni i niesamowite wydarzenia. Ciekawe i fascynujące. Radni zawsze byli "na tak" dla wszelkich działań, aby Ossów stał się historyczną wizytówką powiatu wołomińskiego i aby nasz powiat był znany właśnie z tego wielkiego Polskiego zwycięstwa odniesionego przecież na skalę światową. Ale ten sierpniowy czas to nie tylko rekonstrukcja bitwy ale i wiele atrakcji jej towarzyszących. Na wszystkie serdecznie zapraszam. Kto jeszcze nie był, niech żałuje i niech przyjeżdża w tym roku do Ossowa, aby nie żałował bardziej. - Paweł Solis, Przewodniczący Rady Powiatu, Prezes PWiK Wołomin.


- Coroczne spotkania z historią w Ossowie to znakomity sposób na edukację poprzez zabawę, na integrację rodzin, na poznawanie historii w łatwo przyswajalny sposób. Z roku na rok przybywa tu coraz to więcej młodych mieszkańców i "zabierają" ze sobą rodziców. To był nasz cel od początku - wzbudzić jak najszersze zainteresowanie tymi wydarzeniami, które przez lata komuny były zamazywane. Pozytywnie zarazić patriotyzmem, Polskością. Jestem naprawdę zadowolony. Dziękuję wszystkim, którzy przyłożyli rękę do tego dzieła – szczególnie Towarzystwu Przyjaciół Ossowa z Państwem Jackiem i Bożeną Krzemińskimi oraz Andrzejem Michalikiem. - stwierdza Konrad Rytel, Wicestarosta Wołomiński. 


To z pewnością najważniejsze wydarzenie patriotyczno-religijne w naszym powiecie, jakim są uroczystości ossowskie, już na stałe wpisało się w kalendarz imprez. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie sierpniowych uroczystości bez efektownej inscenizacji bitwy warszawskiej, która co roku przyciąga tysiące widzów. To żywa lekcja historii, która przybliża wiedzę na temat wydarzeń, które miały miejsce 93. lata temu, kiedy to Polacy odnieśli zwycięstwo nad bolszewikami, i sprzyja kształtowaniu postaw patriotycznych. Serdecznie wszystkich zapraszam do Ossowa.- mówi Burmistrz Ryszard Madziar. - Staramy się przybliżyć Polakom takie miejsce jak Ossów, gdzie w 1920 roku polskie wojsko zatrzymało bolszewików. A poprzez pamięć o tradycji Bitwy Warszawskiej chcemy promować patriotyzm. Przez te kilka dni każdego roku zapraszamy do Ossowa wszystkich Polaków. Myślę, że warto czerpać z tradycji wielkiego zwycięstwa w 1920 roku i chłonąć historię. Samorządowcy powinni wnikliwie przyjrzeć się dziejom swojego regionu. Nasza historia jest bogate w wydarzenia, które powinno przybliżać się lokalnej społeczności, aby pamięć o nich nie zaginęła. Znajdując na swoim terenie miejsce historyczne, możemy dać początek narodowemu i lokalnemu patriotyzmowi. A wokół tego można skutecznie budować wspólnotę. – podkreśla Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar.


Odsłonięcie tablicy – pomoc Narodu Węgierskiego
Dzień wcześniej, 14.08., o godz. 19.30 uroczycie odsłonimy tablicę poświęconą pomocy Narodu Węgierskiego w 1920r. Do Ossowa przyjedzie delegacja XXI dzielnicy Budapesztu Csepel.  W Budapeszcie 22 marca ub.r. w dzielnicy Csepel odsłonięto tablicę upamiętniająca pomoc Węgrów Polsce w 1920 roku i wmurowano kamień węgielny pod dzwonnicę ku czci bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Na odsłoniętej tablicy, pod godłami Polski i Węgier, dwujęzyczne napisy głoszą: "W hołdzie narodowi węgierskiemu, który okazał Rzeczypospolitej Polskiej przyjaźń i pomoc w czasie śmiertelnego zagrożenia bolszewicką agresją. W okresie przełomowych zmagań 12 sierpnia 1920 r. do Skierniewic dotarł transport 22 milionów pocisków z fabryki Manfreda Weissa w Csepel /Budapeszt/". Łącznie w latach 1919-1921 rząd Królestwa Węgier przekazał Polsce blisko 100 milionów pocisków karabinowych, wielkie ilości amunicji artyleryjskiej, sprzętu i materiałów. Burmistrz Csepel, Szilárd Németh, podkreślił, iż do pokonania bolszewickiej armii w 1920 r. przyczyniły się wspólna wola i współpraca dwóch narodów, których ojczyzny uważane są za kraje Maryi (Węgry zostały ofiarowane Maryi przez założyciela państwa, św. króla Stefana) 


Odsłonięcie pomnika gen. Franciszka Gągora.
Nieopodal kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej, wśród 96 dębów upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem zostanie odsłonięty 15 sierpnia pomnik - popiersie poświęcony pamięci gen. Franciszka Gągora. Patronat nad Panteonem Bohaterów objęli JE Arcybiskup Henryk Hoser - Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Jarosław Kaczyński, brat tragicznie zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Budowa Panteonu Bohaterów rozpoczęła się 17 czerwca tego roku 2011 roku. Jako pierwszy odsłonięty został Pomnik śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Obok stanął pomnik śp. ks. bp. Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, a w kwietniu br. pomnik poświęcony pamięci śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. „Całe jego życie jest życiem absolutnie konsekwentnym, życiem człowieka wiernego swoim ideałom, które często streszczamy słowami Bóg - Honor - Ojczyna” – mówił podczas tych ostatnich uroczystości JE arcybiskup Henryk Hoser.


Moc atrakcji: gra terenowa, bieg dziecięcy, obozowiska wojsk, międzynarodowy półmaraton i festyn 
Na odwiedzających Ossów czeka wyjątkowy program edukacyjny wpleciony w grę terenową pt. „Bitwa Warszawska 1920 roku”. Wszyscy chętni – dzieci, młodzież, dorośli oraz całe rodziny, którzy przybędą do Ossowa, już od godziny 12.00 w dniu 15.08. będą mogli wziąć udział w tej interaktywnej zabawie. Zapraszamy całe rodziny na edukacyjny spacer. Podróżując ze specjalną mapą, każdy uważny uczestnik tej świetnej zabawy pozna miejsca kryjące niezwykłe tajemnice, świadectwa wspaniałej historii . 


Przy szkole powstanie miasteczko turystyczne, a tuż obok staną obozowiska wojsk polskich i bolszewickich. Muzeum Historii Polski wystawi multimedialny stół sztabowy, zaprezentuje grę strategiczną "Osamotnieni" czy też symulator lotu aeroplanem z 1920 roku. Instytucja Kultury "Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku przygotowała m.in. reprinty gazet z 1920 roku, okolicznościowe koszulki oraz dużą wystawa plenerową „Ossów 1920” i „Ochotnicy 1919-1921”. Wielu uczestników powiększy swą wiedzę dotyczącą ważnych dla Polaków wydarzeń do jakich doszło przed blisko stu lat w Powiecie Wołomińskim i nie tylko. 


Rankiem w dniu Rekonstrukcji, 15 sierpnia, wystartują uczestnicy XXII Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą” na trasie Ossów – Radzymin.


O 16.00 młodzi sportowcy wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanym biegu dziecięcym "Cud nad Wisłą" - z cennymi nagrodami. 

 

Późne popołudnie i wieczór to festyn z koncertem gwiazdy – zespołu Pectus. 


Zapraszamy całe rodziny. Same pozytywne emocje.


Warto tutaj być – dla poznania fascynującej historii, spotkania ciekawych ludzi z prawdziwą pasją oraz dla pięknych wspomnień. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby otrzymać dawkę pozytywnych emocji i w niecodzienny sposób spędzić ten sierpniowy dzień. 


Piotr Kaczorek, Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Wołominie

Więcej informacji na http://www.powiat-wolominski.pl/ oraz http://www.bitwawarszawska.pl/


Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: 
Tygodnik Sieci; miesięcznik Sieci Historii ; portal wPolityce.pl; TVP Historia; Radio Fama 94,7 FM; Dobry Znak; Idziemy; Moja Gazeta Regionalna; fakty.wwl, Patria, portal My Wołomin – Moje Miasto, Życie Powiatu na Mazowszu, wiadomości.pw; Kurier W; Idziemy. 


OSSÓW, GM. WOŁOMIN

14.08.2013r. (środa)
godz. 19.30 - Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pomocy Narodu Węgierskiego w 1920r. (przy szkole w Ossowie)
godz. 21.00- Uroczysty Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć
Ks. Ignacego Skorupki

15.08.2013r. (czwartek) 
godz. 09.00 – Start XXII Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą”
godz. 10.00 – Modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki
godz. 11.00 Uroczysta Msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana
przez Jego Ekscelencję ks. Arcybiskupa Henryka Hosera

godz. 12.30 – Odsłonięcie popiersia gen. Franciszka Gągora (Polana Dębów Pamięci
ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem) 
godz. 13.00 - Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. i złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych 
- Uroczysty przemarsz w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry
Wojskowej na miejsce inscenizacji Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
godz. 13.45 - Widowisko plenerowe – REKONSTRUKCJA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 r.
godz. 12.00 – 18.00 – Interaktywne spotkanie z historią – Rodzinna gra terenowa
godz. 15.00 – Festyn Letni 
godz. 16.00 - Bieg Dziecięcy „Cud nad Wisłą” pod patronatem Starosty Wołomińskiego
oraz Burmistrzów, Wójtów gmin Powiatu Wołomińskiego. 
godz. 20.00 – Występ gwiazdy wieczoru - zespół PECTUS

6 sierpnia 2013
Obchody 2013

zdjecie

Patronat Narodowy

Patronat Honorowy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Organizatorzy

patronaty, media

Patronat Honorowy, Patronat Medialny

0 PRM_HP_pl_v01-11 MKiDN_logo2 Apb Henryk Hoser SAC Biskup Diecezji Warszawsko - Praskiej3 Ministerstwo Obrony Narodowej4 Wojsko PolskiePatronat media 56 Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego7 logo_IPN8 TVP3 Warszawa9 Muzeum Historii Polski10 Tygodnik Idziemy11 Portal Historyczny Dzieje.pl
1 MKiDN_logo2 Apb Henryk Hoser SAC Biskup Diecezji Warszawsko - Praskiej3 Ministerstwo Obrony Narodowej4 Wojsko PolskiePatronat media 56 Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego7 logo_IPN8 TVP3 Warszawa9 Muzeum Historii Polski10 Tygodnik Idziemy11 Portal Historyczny Dzieje.pl12 Radio Fama
2 Apb Henryk Hoser SAC Biskup Diecezji Warszawsko - Praskiej3 Ministerstwo Obrony Narodowej4 Wojsko PolskiePatronat media 56 Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego7 logo_IPN8 TVP3 Warszawa9 Muzeum Historii Polski10 Tygodnik Idziemy11 Portal Historyczny Dzieje.pl12 Radio Fama13 Nasze Miasto
3 Ministerstwo Obrony Narodowej4 Wojsko PolskiePatronat media 56 Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego7 logo_IPN8 TVP3 Warszawa9 Muzeum Historii Polski10 Tygodnik Idziemy11 Portal Historyczny Dzieje.pl12 Radio Fama13 Nasze Miasto0 PRM_HP_pl_v01-1
4 Wojsko PolskiePatronat media 56 Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego7 logo_IPN8 TVP3 Warszawa9 Muzeum Historii Polski10 Tygodnik Idziemy11 Portal Historyczny Dzieje.pl12 Radio Fama13 Nasze Miasto0 PRM_HP_pl_v01-11 MKiDN_logo
Patronat media 56 Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego7 logo_IPN8 TVP3 Warszawa9 Muzeum Historii Polski10 Tygodnik Idziemy11 Portal Historyczny Dzieje.pl12 Radio Fama13 Nasze Miasto0 PRM_HP_pl_v01-11 MKiDN_logo2 Apb Henryk Hoser SAC Biskup Diecezji Warszawsko - Praskiej

Menu

© Starostwo Powiatowe w Wołominie
ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry