Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie to niezwykłe wydarzenie, organizowane przez Starostwo Powiatowe w Wołominie od 2005 roku. Inscenizacja upamiętnia Wielkie Zwycięstwo Polaków, które miało miejsce na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Bitwa Warszawska zdecydowała o zachowaniu Niepodległości przez Polskę i obroniła naszą Ojczyznę, Europę i Świat przed zalewem komunizmu. To właśnie w Ossowie i w pobliskim Radzyminie w sierpniu 1920 roku odniesiono zwycięstwo nad armią bolszewicką.
Inscenizacja historyczna pn. Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie ściąga rokrocznie kilkunastotysięczną widownię z Polski i z zagranicy. Widowisko plenerowe, w którym bierze udział ok. 200 rekonstruktorów, przyciąga całe rodziny i jest żywą lekcją historii dla dzieci i dorosłych.
Znaczenie historyczne Bitwy Warszawskiej jest wciąż niedoceniane zarówno w Polsce jak również na zachodzie Europy. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce - lord Edgar D'Abernon nazwał ją już w tytule swej książki "Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata". W jednym z artykułów opublikowanych w sierpniu 1930 r. pisał:
"Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione... Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż upadkiem Warszawy Środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji”.
Bitwa Warszawska rozegrała się na przedpolach Warszawy, m.in. na terenach powiatu wołomińskiego: w Radzyminie i w Ossowie (to tu bolszewicy najbliżej podeszli do Warszawy i to tu została zatrzymana nawała bolszewicka). Od lat mieszkańcy Ossowa, i całego powiatu kultywują pamięć o tej ważnej - dla lokalnej społeczności, jak i całego Narodu – Zwycięskiej Bitwie. W Ossowie, 14 sierpnia 1920 roku, zginął ks. Ignacy Skorupka – kapelan legii akademickiej i to znajduje się Krzyż upamiętniający bohaterską śmierć kapłana, a także Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej i Cmentarz Poległych 1920 roku. Od lat do Ossowa przyjeżdżają tłumy turystów, aby odwiedzić miejsce, w którym została obroniona Niepodległość i aby uczcić bohaterów 1920 roku.
Data wydarzenia: 15 sierpnia, godz. 14.00.