do treści do menuA+ wielkość tekstu Dostępna strona
facebook.com youtube.com

Józef Drążkiewicz

Wspomnienie Józefa Drążkiewicza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, "Pod Ossowem i pod Tarnopolem. Wspomnienia z wojny 1920r."

"Kiedy w 1920 roku bolszewicy uderzyli na Polskę i chcieli zdobyć Warszawę, ja miałem 16 lat i byłem uczniem IV klasy gimnazjum w Sierpcu, mieszczącego się wówczas przy ulicy Piastowskiej w domu Juliana Trębińskiego. Dyrektorem gimnazjum był pan Władyka, starszy człowiek.

Ówczesny, Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski wydał odezwę do Narodu, ażeby młodzież ochotniczo wstępowała do wojska. W związku z tą Odezwą i na podstawie zalecenia pana dyrektora Władyki podpowiadającego, ażeby uczniowie od IV klasy wstępowali do wojska, zaczęły się tworzyć grupy i najpierw do wojska poszli uczniowie z klas starszych, a nastepnie z klas młodszych.

Moja grupa, do której należeli: Henryk Rudowski, Aleksander Kubiński, Teofil Kozłowski, Bronisław Lipczyk, Wacław Kiełczyński i Henryk Wiśniewski, 24 lipca 1920 roku wyjechała pociągiem do Warszawy, żeby zaciągnąć się do ochotniczego harcerskiego pułku. Od stacji przy cmentarzu w Sierpcu kursowała wówczas wąskotorowa kolejka do Nasielska, a w Nasielsku już szerokotorową koleją szybko przyjechaliśmy do Warszawy.

W Warszawie długo nie moglismy znaleźć punktu werbunkowego. Po pewnym czasie dowiedzieliśmy się, że najbliższy znajduje się w Cytadeli. Udaliśmy się tam i zastaliśmy gromadę mężczyzn w różnym wieku, siedzących na trawie, którzy tak jak my przyszli do Cytadeli żeby zgłosić się do wojska. Sądząc po czapkach, niektórzy z nich byli studentami politechniki i uniwersytetu. Trwała przerwa w werbunku, więc i my porozkładaliśmy się na trawie. Niebawem przyszedł do mnie nieznany kolejarz. Mówił dziwnie. Nas ochotników nazywał głupcami. Zrozumiałem, że był to albo szpieg albo codzoziemiec, dla którego obrona Polski nie miała żadnego znaczenia. Może to był agent przebrany w mundur polskiego kolejarza?

Werbunek zaczął się po południu, kiedy przybyła komisja. Podszedłem do stołu, przy którym siedział lekarz wojskowy. Lekarz spojrzawszy na mnie zapytał, czy chcę służyć w wojsku. Odpowiedziałem, że tak. W tym celu przecież przyjechałem do Warszawy. Lekarz nie badając mnie, umoczył w szklance wody ołówek chemiczny i na moich piersiach napisał literę A, niektórym pisał literę B. Wszyscy, którzy byli oznaczeni literą A, przechodzili do innego stołu i urzędujący tam wojskowy pisarz wypełniał arkusz ewidencyjny, zawierający dane personalne żołnierza. W jakiś czas później przyszedł podoficer w stopniu plutonowego i wszystkich nas z kategorią A zaprowadził do koszar, które znajdowały się niedaleko X Pawilonu. Po drodze dowiedzieliśmy się, że należymy do 221 ochotniczego pułku "Dzieci Warszawy". W moim plutonie znaleźli się koledzy z Sierpca: H.Rudowski, A.Kubiński i H.Wiśniewski.

Do koszar zaczęło napływać coraz więcej ochotników. Byli wśród nich weterani z siwym włosem na głowie, ale byli i młodzi. Pamiętam 15-letniego chłopaka z Warszawy o nazwisku Niewczas. Po trzech dniach wydano nam czapki - furażerki z orzełkiem i oznaki ochotnicze w formie kokardy biało-czerwonej, które przypinaliśmy u boku furażerki. Takie furażerki z kokardami nosili wszyscy ochotnicy. Dla żołnierzy, szczególnie ochotników, organizowane były kuchnie. Na każdej stacji kolejowej w Warszawie żołnierz mógł zjeść obiad bezpłatnie, lub otrzymać posiłek złożony z dwóch bułek i wędliny. Ludność Warszawy traktowała nas z ogromną sympatią. Jeśli żołnierz -ochotnik pojawił się na ulicy, obdarowywany bywał różnymi prezentami w formie paczek, które zawierały słodycze, wędliny, papierosy i przybory do szycia. Jednym słowem, nastał wtedy taki czas, że każdy żołnierz był mile widziany przez społeczeństwo, które rozumiało jak wielkie zagrożenie nadchodzi.

Po dwóch tygodniach postoju w Cytadeli nasz oddział 221 pp przeniesiono do Warszawy na ulicę Nowowiejską, stamtąd chodziliśmy na ćwiczenia, aż na Pole Mokotowskie, w cywilnych ubraniach. Idąc do wojska zabrałem najlepsze ubranie, żeby ktoś nie pomyślał, że do wojska przygnała mnie bieda.

Codziennie rano, o godzinie 6-tej, była pobudka, później śniadanie. Do godziny 11-tej przebywaliśmy na ćwiczeniach. Po obiedzie odbywały się często zbiórki, na których wygłaszano pogadanki na temat służby frontowej. Brakowało czasu nawet na napisanie listu.

4 sierpnia wydano nam wojskowy rynsztunek. Każdy żołnierz otrzymał skórzane kamasze, owijacze, spodnie, bluzę wełnianą koloru zielonego, dwie pary bielizny, plecak, chlebak, pas, dwie ładownice do nabojów, łopatkę, długi bagnet z pochwą, menażkę i manierkę. Teraz byliśmy prawdziwymi żołnierzami. Nie wyglądaliśmy już jak wędrowni Cyganie. Intensywane ćwiczenia i często organizowane zbiórki oraz pogadanki na temat zachowania żołnierza na froncie sygnalizowały, że nadchodzi coraz groźniejsza sytuacja. Z ulicy Nowowiejskiej w Warszawie 7 sierpnia znów powróciliśmy do dawnych koszar w Cytadeli. W nocy z 8 na 9 sierpnia zbudził nas alarm. Kazano nam zebrać się w pełnym rynsztunku. Wyszliśmy z koszar na plac ćwiczeń, a stamtąd nieznaną ulicą zaprowadzono nas do magazynu wojskowego. Każdy żołnierz otrzymał za pokwitowanie karabin i 120 sztuk naboi. Były to karabiny pięciostrzałowe, francuskie z długimi lufami. Nazywały się "Bertreje". Do ładownic mieściło się zaledwie kilka magazynków amunicji. Resztę trzeba było schować do chlebaka. Kiedy wróciliśmy do koszar, przyszedł rozkaz czyszczenia otrzymanej broni, która była mocno nawazelinowana. Na tej czynności upłynęła prawie cała noc. Nastąpił świt, dowódca dokonał przeglądu i kto nie wyczyścił dobrze karabinu i bagnetu musiał czyścić ponownie jeszcze raz, a z nim wszyscy. Taki to był wojskowy rozkaz, jeden za wszystkich, a wszyscy za jednego. Wydaje mi się, że chodziło raczej, aby tamtej nocy żołnierze nie spali i byli w pogotowiu. I znów zaczęły się intensywne szkolenia z bronią.

11 sierpnia w nocy, ledwie zdążliśmy zasnąć, zaświeciło się światło w koszarach i wartownik zarządził pobudkę. W tym momencie wszedł do sali nasz starszy sierżant Maleszko. Powiedział, że przyszedł się pożegnać, ponieważ odchodzi na front. Lubiliśmy go, ponieważ był inteligentny, sympatyczny i dobry dla nas. Zaczęliśmy wtedy wołać, że my chcemy też pójść na front. Uspokajał nas mówiąc, że jeszcze dla nas nie nadszedł czas. W nocy z 13 na 14 sierpnia zarządzono znowu alarm. Rozkaz brzmiał: "ubierać się i w pełnym rynsztunku wychodzić przed koszary". Stanęliśmy w dwuszeregu. Nastąpił ogólny przegląd, wydano nam suchy prowiant na dwa dni. Były to suchary i puszki konserw mięsnych. Kolejny rozkaz nakazywał pójść przed X Pawilon, gdzie rosły kasztany. Kazano nam zrywać liście z kasztanów i dekorować się nimi. Już bez żadnych domysłów widać było, że idziemy na front. Maszerowaliśmy przez Warszawę żegnani kwiatami przez ludność cywilną. Kobiety z nami szły i płakały. Starzy i młodzi mężczyźni odprowadzali nas aż za Warszawę.

Sierpień 1920 roku był pogodny i gorący, a drogi, którymi maszerowaliśmy były piaszczyste. Kiedy następował odpoczynek, zawsze był organizowany gdzieś przed wsią albo za nią. Miejscowa ludność ustawiała przy drodze beczki z wodą i garnuszki do picia. Mimo trudnego, męczącego marszu, humory nam dopisywały. Nie brak było żartów, dowcipów i wygłupów, jak to w wojsku. Jeden z żołnierzy rysował zwykłym ołówkiem portrety kolegów, były tak podobne jak na fotografii. Niektórzy umieli ładnie deklamować i śpiewać, a byli i tacy, co bez końca opowiadali dowcipy.

Nasze dwie marszowe kompanie liczyły 650 żołnierzy. Było w nich dwóch oficerów; major i porucznik. Po kilku godzinach przyłączył się do nas jakiś młody ksiądz. Jak się później dowiedziałem, był to ksiądz kapelan - Ignacy Skorupka. Przed zachodem słońca doszliśmy do wsi Ossów. Kompanie nasze zakwaterowane zostały w stodołach w zachodniej części wsi. Powiedziano nam, że pod żadnym pozorem nie można opuszczać wyznaczonej kwatery. My z Sierpca trzymalismy się razem. Ponieważ wszyscy nie mogliśmy pomieścić się w stodole napełnionej zbożem, zrobiliśmy sobie posłanie na podwórzu przy stodole. Zaproponowałem Aleksandrowi Kubińskiemu żeby przypilnował moich rzeczy, to pójdę na wieś może przyniosę mleka do napicia. Wchodzę do pierwszego domu, drzwi otwarte, ale nikogo nie ma. Idę do następnego domu i zastaję taką samą sytuację. Ogarnął mnie niesamowity lęk, gdyż nie widziałem dlaczego w mieszkaniach pełnych sprzętu nie ma żyjących ludzi. Po jakimś czasie zobaczyłem, że starszy mężczyzna wchodzi na drabinę i na szczycie domu zawiesza jakiś obraz. Doszedłem do niego i zapytałem, dlaczego tu jest taka pustka, jakby wszyscy poumierali. Staruszek odpowiedział, że mieszkańcy uciekli bo do Ossowa zbliża się front. On też ucieknie, jak zawiesi obraz świętej Agaty, chroniącej od ognia. Po usłyszeniu takiej wiadomości odechciało mi się mleka. Czym prędzej powróciłem do swych kolegów i o wszystkim im powiedziałem. Noc z 13 na 14 sierpnia była niespokojna. Widać było dalekie pożary oraz żołnierzy rozwijających przewody telefoniczne, tabory wojskowe jadące w kierunku Warszawy.

14 sierpnia o świcie rozległy się pojedyńcze strzały z karabinu. U nas ogłoszono alarm. Kazano natychmiast powstać, znaki ochotnicze pozrywać i swoje dokumenty zniszczyć. Strzelanina wzmogła się. Lecące w naszym kierunku kule brzęczały jak roje pszczół. Czegoś podobnego w życiu swoim nigdy dotychczas nie spotkałem i nie przeżywałem. Rozpoczął się prawdziwy bój. W tym czasie nasza kompania wychodząc na równe pola za stodołami Ossowa, rozwinęła się w linię tyralierską i została silnie ostrzelana z karabinów maszynowych. Przy mnie kula dosięgnęła pierwszego żołnierza - Śliwkę ze Skarżyska.

Posuwając się naprzód wśród gradu brzęczących kul, pojedynczymi skokami, zobaczyliśmy przed sobą szybko biegnących do nas żołnierzy. Sądząc, że to bolszewicy, zaczęliśmy do nich strzelać. Usłyszeliśmy głosy: "nie strzelać, nie strzelać!". Jak się okazało, byli to żołnierze z 13 pułku piechoty, których bolszewicy wyparli z okopów. Żołnierze ci włączyli się do naszej tyraliery. O dziwo, wśród tych cofających się żołnierzy rozpoznałem Jana Nagiewicza z Sierpca, zamieszkałego na Budkach przy dzisiejszych ulicy Traugutta. Wyglądał jak najgorszy żebrak, był bosy. Inni cofający się żołnierze wyglądali podobnie. Nagiewicz prosił mnie o bieliznę, dałem mu ją. Powiedział mi, że należy do 13 pp, który cofa się aż znad Berezyny. Na dłuższe rozmowy nie było czasu.

Gdy doszliśmy czołgając się do wschodniego krańca wsi Ossów, przez kilkanaście godzin pozostawaliśmy przykuci do ziemi ostrzeliwując się wzajemnie. Co pewien czas jeden drugiemu podawał rozkaz posunięcia się naprzód,. O swobodnym powstaniu na nogi nie było mowy. Gdy ktoś się wychylił, trafiała go bolszewicka kula. Silny, nieustający ogień nieprzyjaciela z karabinów maszynowych, wyrządził u nas duże straty. W linii tyralierskiej było dużo zabitych. Dały się słyszeć przerażliwe jęki żołnierzy i wołanie o pomoc. Trudno jest opowiedzieć o okropnych, dramatycznych wrażeniach, jakie każdy z nas żołnierzy wtedy przeżywał. Nam Sierpczakom ten pierwszy chrzest bojowy udało się przeżyć.

Prowadził nas do boju, starszy wiekiem, siwowłosy major Dobrowolski. Tego pierwszego piekła wojny nigdy nie zapomnę. Utrwaliłem go w swoim pamiętniku. Kto nie był na wojnie i nie brał w niej udziału, nigdy nie będzie wiedział czym ona jest, choćby nie wiem ile książek przeczytał.

Po bitwie i odrzuceniu bolszewików, zmienił nas 44 (czy też 41) pułk piechoty, dokładnie nie pamiętam, a nam, ochotnikom 221 pułku piechoty, rozkazano wycofać się do wsi Ossów. Patrzyliśmy na siebie wstrząśnięci strasznym przeżyciem po wielkim boju, oczekując na dalsze rozkazy. Tego dnia w Ossowie zarządzono zbiórkę wszystkich ochotników. Po ustaleniu liczebnego stanu doszedł do nas jakiś pułkownik i wygłosił przemówienie. Mówił do nas, że w dniu dzisiejszym odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Wróg bolszewicki został od naszej Warszawy odparty. Nieubłagana śmierć dokonała swego żniwa. W bitwie pod Ossowem padł bohaterski ksiądz kapelan Ignacy Skorupka i wielu walecznych żołnierzy, którzy młode swoje życie oddali w ofierze Ojczyźnie. Historia i wdzięczna Ojczyzna nigdy o nich i o nas nie zapomni. W zakończeniu przemówienia pułkownik poinformował nas, że żołnierze-ochotnicy 221 pułku z dniem dzisiejszym zostali przydzieleni do 33-go łomżyńskiego pułku piechoty. Tak się dobrze złożyło, że wszyscy z Sierpca przydzieleni zostaliśmy do 8 kompanii 3 batalionu tego pułku. Dowódcą kompanii był porucznik Zatryb, dowódcą 3 batalionu kapitan Kolbusz, a dowódcą pułku pułkownik Jerzy Sawicki, to jest ten, który do nas wygłosił przemówienie. Około godziny 1700 zaczęto znosić z pobojowiska poległych i rannych żołnierzy. Widok był przerażający, dużo naszych poległych i rannych, błagających o pomoc żołnierzy.

Kto z nas ochotników znał poległego żołnierza, przy którym nie było żadnego dokumentu, takiemu żołnierzowi przypinano kartę z jego nazwiskiem, a jeśli poległego trudno było zindentyfikować, przypinano na nim kartkę z napisem "Obrońca Warszawy". W tym czasie idąc po pobojowisku, zobaczyłem poległego księdza-kapelana Ignacego Skorupkę, leżącego przy drodze w końcu wsi Ossów od strony wschodniej, gdzie teraz stoi pomnik. Ksiądz położony był na żołnierskim płaszczu, przykryty białą komżą, a na twarzy miał gałązki sosny. Dane historyczne podają, że w bitwie pod Ossowem zginęło około 600 żołnierzy. Kiedy zaczęło się ściemniać 14 sierpnia, wymaszerowaliśmy z Ossowa do niedalekich okopów. Na drugi dzień o świcie otrzymaliśmy rozkaz - maszerować naprzód, w szyku bojowym. Po drodze napotykaliśmy dużo naszych poległych żołnierzy. Marsz utrudniały drogi zawalone wozami bez koni. Nie zapomnę widoku trzech porzuconych bolszewickich stanowisk bojowych. Były przy nich góry łusek-gilz od wystrzelonych z karabinów maszynowych kul, podobne do dużych styg ze zbożem. Stąd przez około dziesięć godzin ostrzeliwali nas bolszewicy.

Dalsze działania wojenne nie były dla nas już tak bardzo niebezpieczne. Wróg pobity przy obronie Warszawy, zaczął w popłochu uciekać. A my goniliśmy go szybko, by nie zdążył zatrzymać się i umocnić. A dużo bolszewików spotykaliśmy w lasach, na różnych drogach. Maszerowaliśmy polnymi drogami dzień i noc, mijając Serock, Wyszków i inne miejscowości. Nie napotykaliśmy na żaden opór. Dopiero w Śniadowie rozpoczęła się gwałtowna, trwająca około 3 godziny, strzelanina. W tej wsi zobaczyliśmy tragiczny widok. Bolszewicy w sposób okrutny zamordowali trzydziestu mężczyzn w różnym wieku. Wśród nich były małe dzieci i starcy. W całej wsi rozlegał się płacz kobiet. Po trzech nieprzespanych nocach ogarnęło nas wielkie zmęczenie, dokuczał niesamowity głód. Człowiek bez snu traci rozum. Nie wie co mówi. Wreszcie po kilku dniach otrzymalismy pierwszy raz ciepły obiad. Na drodze we wsi, obok drewnianego domu, ustawiliśmy broń w kozły. Żołnierze pozdejmowali obuwie, żeby nogi odpoczęły. Niektórzy natychmiast zasnęli. Gospodyni domu, przy którym nastąpił odpoczynek, otworzywszy okno w mieszkaniu, nastawiła gramofon z płytą "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy". Była to bardzo radosna chwila. Ze wzruszenia żołnierzom popłynęły łzy. W tym samym momencie zobaczyliśmy, że od wschodu nadlatuje nisko samolot z okrągłymi polskimi znakami na skrzydłach. Kiedy znalazł się nad nami, padły dwie nieduże bomby, raniąc kilku żołnierzy. Czy był to samolot sowiecki z polskimi znakami, czy polski, pomyłkowo bombardujący nas, tego nikt nie wiedział. Później podobny samolot zrzucał ulotki drukowane w języku polskim z podpisem Dzierżyńskiego i innych, nawołujące żołnierzy polskich do rzucenia broni i zaprzestania walki za hrabiów Potockich i innych obszarników."

źródło: www.sierpc.com.pl

Józef Drążkiewicz,

urodzony 24 maja 1904 r. w Sierpcu, zmarł 27 maja 1999 r. Walczył pod Ossowem, przemierzył szlak bojowy aż po Tarnopol i rzekę Zbrucz. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem za udział w wojnie 1918-1921.
źródło: www.sr.sierpc.com.pl

Organizatorzy

patronaty, media

Patronat Honorowy, Patronat Medialny

Patronat media 0Patronat media 1Patronat media 2Patronat media 3Patronat media 4Patronat media 5Patronat media 6Patronat media 7Patronat media 8Patronat media 9Patronat media 10Patronat media 11
Patronat media 1Patronat media 2Patronat media 3Patronat media 4Patronat media 5Patronat media 6Patronat media 7Patronat media 8Patronat media 9Patronat media 10Patronat media 11Patronat media 12
Patronat media 2Patronat media 3Patronat media 4Patronat media 5Patronat media 6Patronat media 7Patronat media 8Patronat media 9Patronat media 10Patronat media 11Patronat media 12Patronat media 13
Patronat media 3Patronat media 4Patronat media 5Patronat media 6Patronat media 7Patronat media 8Patronat media 9Patronat media 10Patronat media 11Patronat media 12Patronat media 13Patronat media 14
Patronat media 4Patronat media 5Patronat media 6Patronat media 7Patronat media 8Patronat media 9Patronat media 10Patronat media 11Patronat media 12Patronat media 13Patronat media 14Patronat media 15
Patronat media 5Patronat media 6Patronat media 7Patronat media 8Patronat media 9Patronat media 10Patronat media 11Patronat media 12Patronat media 13Patronat media 14Patronat media 15Patronat media 16

Menu

© Starostwo Powiatowe w Wołominie
ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry